Panų kalnas

Pasruojės k., Telšių r. sav.

Miške stūksantis Panų kalnas, dar vadinamas Mergakalniu, yra istorinė, mitologinė vieta, įtraukta į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo registrą. Panų kalnas – tai padavimais garsėjanti kalva, apaugusi pušimis, juosiama pelkių. Šiandien čia aukojamos šv. Mišios. Maldininkai lanko kalnelį, aplink koplyčią deda kryžius ir kryželius, į šalia augančias pušis kabina koplytėles.

Šis istorinis religinis paminklas jau minimas 1899 m. išleistame žemėlapyje. Vienas padavimų sako, kad XVIII a. užėjus švedams apylinkės jaunos moterys ir merginos pasislėpusios kalne buvusioje slėptuvėje, o švedų kariai užvertę slėptuvės įėjimą. Kitas padavimas byloja apie tris jaunas merginas, besimeldusias ant kalnelio ir nuskendusias pelkėje.

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą kalne buvo pastatyta medinė koplyčia, ten vykdavo pamaldos. Žmonės  įvairiomis intencijomis statė kryželius, nešė čia įvairiausius votus. Iš čia piligrimai pradėdavo kelionę į Žemaičių Kalvarijos atlaidus. Sovietų valdžiai ši vieta labai kliuvo, tad 1982 m. visi paminklai buvo nugriauti. Bet ir nugriovus koplyčią žmonės vis tiek lankė Panų kalną. Atgimimo metais – 1990 m. liepos mėnesį koplyčia pagal nuotraukas ir užrašytus matmenis buvo atstatyta. Žmonės ir šiandien nepaliauja lankę šią vietą, neša aukas, stato kryželius.

Susiję straipsniai